Makijaż permanentny nie gwarantuje, że zawsze będziemy wyglądać pięknie, ale może utrzymywać się na skórze przez kilka miesięcy. Długowieczność pigmentu zależy od naszych indywidualnych cech, stanu zdrowia, warunków zewnętrznych – ekspozycji na słońce i jakości powietrza – a także od naszych zabiegów pielęgnacyjnych i “przypominających”. Makijaż permanentny jest dobrym wyborem dla osób, które chcą wzmocnić swoje rysy twarzy, ale nie powinien być stosowany na zawsze. Rysy twarzy zmieniają się z wiekiem, więc wykonanie makijażu na zawsze nie byłoby korzystne. Dla optymalnego efektu powinien być okresowo re-pigmentowany.
Czy makijaż permanentny może się nie udać?
Jeśli cierpisz na łuszczycę lub rybią łuskę, powinnaś wiedzieć, że pigmentacja w dotkniętych obszarach może wyglądać gorzej niż na zdrowej skórze. Ponadto, leczenie sterydami – niezależnie od ich rodzaju (maść miejscowa, steryd w płynie, tabletka doustna) – może zniweczyć efekt makijażu lub znacznie go osłabić. Dlatego należy skonsultować się ze specjalistą od pielęgnacji skóry, czy poddanie się temu zabiegowi ma sens w przypadku leczenia farmakologicznego lub dolegliwości skórnych.
Jak na trwałość makijażu permanentnego wpływa metoda jego aplikacji?
Istnieje wiele technik nakładania pigmentu na skórę. Od tych zabiegów w dużej mierze zależy trwałość makijażu. Nie bez znaczenia są jednak umiejętności linergistki. Od jej kwalifikacji zależy ostateczny efekt makijażu permanentnego.
Czy rodzaj użytych barwników wpłynie na trwałość makijażu?
Trwałość i kolor makijażu nałożonego podczas zabiegu zależy od jakości użytych pigmentów. Aby uniknąć złych rezultatów, upewnij się, że linergista, do którego się udajesz, pracuje z pigmentami spełniającymi normy jakości i posiadającymi odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu unikniesz niechcianych niespodzianek, takich jak sine usta, brwi czy wyblakłe kreski.
Jak styl życia wpływa na trwałość makijażu permanentnego?
Makijaż permanentny może wyblaknąć lub odbarwić się, jeśli jest wystawiony na działanie słońca lub jeśli używasz ostrych peelingów na skórze, szczególnie w ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu. Barwniki stosowane w makijażu permanentnym mogą reagować z promieniami ultrafioletowymi (UV) pochodzącymi ze słońca i powodować uszkodzenia koloru i tekstury makijażu permanentnego. Dlatego ważne jest, aby chronić skórę przed ekspozycją na słońce poprzez stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Regularne stosowanie kremu nawilżającego pomoże chronić Twoją skórę przed promieniami UV i zmniejszyć negatywne skutki, jakie mogą one mieć na Twój makijaż permanentny.
Czy typ skóry i trwałość makijażu są ze sobą powiązane?
Rodzaj skóry danej osoby, czy ma ona tendencję do przetłuszczania się, suchości czy normalności, decyduje o tym, jak długo makijaż permanentny będzie na niej dobrze wyglądał. Osoby, które chcą, aby ich makijaż był trwały, muszą dbać o swoją skórę i pamiętać, że należy go okresowo odświeżać, ponieważ efekt z czasem się zużywa.
Czy stosowanie leków wpływa na trwałość makijażu permanentnego?
Jeśli przyjmujesz sterydy, leki rozrzedzające krew lub leki, które złuszczają skórę, ważne jest, aby wiedzieć, że pigment może przyjąć się gorzej lub zejść nierównomiernie i w różnym tempie. Będziesz też musiała powtarzać zabieg częściej niż w przypadku osób nie przyjmujących żadnego z tych leków.
Trwałość makijażu permanentnego zależy od stanu zdrowia
Choć choroby skóry nie dyskwalifikują z poddania się zabiegowi makijażu permanentnego, to należy pamiętać, że naskórek może się łuszczyć lub nierównomiernie odbarwiać, powodując szybsze blaknięcie lub intensyfikację koloru makijażu. Może się to zdarzyć w przypadku łuszczycy i innych chorób autoimmunologicznych (cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów). Osoby z chorobami przewlekłymi mogą wymagać częstszego uzupełniania makijażu – na przykład co pół roku.