Jakie czynniki wpływają na kolor makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny co wpływa na jego kolor?

Lista czynników, które odgrywają rolę w skuteczności makijażu permanentnego jest obszerna. Dziś przeanalizujemy czynniki, które bezpośrednio i pośrednio wpływają na odcień pigmentu, a także to, jak wiedza o pigmentacji może zredukować niechciane przebarwienia nawet o kilkadziesiąt procent.

Dlaczego kolor makijażu permanentnego może się zmienić?

Kiedy makijaż permanentny danej osoby blaknie lub zmienia kolor, może to być spowodowane tym, że zabieg nie został wykonany prawidłowo. Do częstych powodów pojawienia się niechcianych zabarwień należą:

– Głębokość pigmentacji jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego blaknięcia pigmentu lub zmiany koloru. Makijaż permanentny wykonany zbyt płytko w warstwie naskórka (najbardziej zewnętrzna warstwa skóry) jest podatny na szybkie wytrącanie się pigmentu; gdy wytatuowany pigment jest zbyt głęboko, może spowodować nadmierną pigmentację i zmianę koloru.

– Podczas wykonywania zabiegu ważne jest, aby pracować ze skórą pod kątem prostopadłym. Zmniejsza to stan zapalny, sprzyja szybszemu gojeniu i powoduje lepsze odkładanie się pigmentu.

– Obszar poddany pigmentacji wpływa na wygląd koloru. Czarny pigment umieszczony na powiekach zachowuje się inaczej niż na brwiach czy ustach. Na kolor wpływa również ilość pigmentu skóry obecnego w każdym obszarze, która może się zmieniać w zależności od wielu czynników, takich jak wiek czy stan zdrowia.

– Naskórek skóry kobiety jest cieńszy niż mężczyzny, różnica ta jest znacząca, gdy rozważamy trwałość i wygląd mikropigmentacji.

 

Indywidualne czynniki wpływające na kolor makijażu permanentnego

– Specyfika skóry w miejscu poddanym zabiegowi, np. wcześniejszy makijaż permanentny, wpływa na kolor pigmentacji. Przede wszystkim jednak to od pielęgnacji i stosowanych zabiegów, nadmiernej ekspozycji na słońce oraz przyjmowanych leków (zwłaszcza hormonalnych) zależy trwałość zabiegu. Warto też pamiętać, że pigment zupełnie inaczej zachowuje się na skórze po chemioterapii i łuszczycy.

Przeczytaj również  Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?

– Najlepszymi kandydatkami do wykonania makijażu permanentnego są młode kobiety o jędrnej, elastycznej skórze, która posiada dużą ilość kolagenu. Wraz z wiekiem kobiet twarz i ciało tracą swoje naturalne napięcie, a także jędrność. Dodatkowo struktura skóry zmienia się pod wpływem leków, przebytych chorób i ekspozycji na czynniki zewnętrzne.

– Dla kobiet z cerą suchą trwałość i idealny odcień pigmentu nie powinny stanowić problemu, jednak u kobiet z cerą tłustą, która ma tendencję do nadprodukcji sebum, ryzyko szybkiego wytrącenia się pigmentu znacznie wzrasta.

– Dopasowanie pigmentu do skóry jest niezbędne podczas wykonywania makijażu permanentnego. Linergistka nie pracuje na białej kartce, dlatego ważne jest takie dobranie pigmentu, aby w połączeniu ze skórą nie powodował niechcianych i nieestetycznych przebarwień.

Czy przygotowanie i wykonanie zabiegu ma wpływ na kolor makijażu permanentnego?

Aby zabieg był skuteczny, konieczne jest usunięcie wszelkich śladów makijażu i oczyszczenie skóry przed jego wykonaniem. Rodzaj użytego preparatu oczyszczającego oraz sposób jego usuwania, np. poprzez nadmierne pocieranie, mają znaczący wpływ na trwałość efektów.  Bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawa każdej praktyki. Niewłaściwe obchodzenie się z materiałami może prowadzić do zakażenia, które jest najprostszą drogą do wytrącenia się pigmentu.

Podczas zabiegu pewne czynniki mogą wpłynąć na kolor makijażu permanentnego.

– Pigmentacja – makijaż permanentny – powinna być wykonywana powoli, warstwa po warstwie. Ta delikatna technika nie tylko daje lepszy efekt, ale także zmniejsza szansę na uszkodzenie skóry.

– Umiejętności osoby wykonującej zabieg, wypracowane przez lata praktyki, mają znaczący wpływ na efekt uzyskany dzięki makijażowi permanentnemu.

Preparaty i barwniki mogą zmienić kolor makijażu permanentnego.

Należy zaznaczyć, że o trwałości pigmentu i jego odpowiednim odcieniu decyduje wiele czynników, w tym preparaty towarzyszące i same pigmenty.

Przeczytaj również  Henna pudrowa - ile się utrzymuje?

– Substancje chemiczne stosowane w przygotowaniu znieczulenia, a także substancje używane do płukania skóry podczas zabiegu (takie jak woda destylowana lub wodociągowa oraz sól fizjologiczna)

– Chemia i fizyka pigmentów wpływa na kolor, jak również na trwałość.

Jak osiągnąć pożądaną pigmentację koloru?

Makijaż permanentny należy do grupy czasowych zabiegów kosmetycznych. Podlega jednak, podobnie jak inne zabiegi, licznym zmianom fizjologicznym i fizykochemicznym. 

Jakie kroki można podjąć, aby zminimalizować niepożądane przebarwienia?

– Postępować zgodnie z etapami zabiegu, pamiętając o wszystkich wskazaniach i ewentualnych przeciwwskazaniach.

– Należy pamiętać o zachowaniu najwyższych standardów higieny pracy.

– Należy poznać kolory i pigmenty skóry, aby móc łatwo i dokładnie zidentyfikować i wybrać odpowiedni barwnik.

– rozwinąć praktyczną wiedzę na temat zasad pigmentologii