Z pewnością chcesz, aby idealny efekt rozświetlenia utrzymywał się jak najdłużej. Co jednak, jeśli pigment już po kilku miesiacach traci swoją intensywność lub całkowicie blednie?
Warto pamiętać, że kolor brwi, eyelinera czy ust (który pozostanie na twarzy przez kilka miesięcy) różni się od koloru, który widzimy zaraz po wyjściu z salonu. Ze względu na charakter mikropigmentacji, skóra potrzebuje czasu na regenerację po zabiegu. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu kolor może wydawać się mocniejszy niż się spodziewasz. Jest to normalne i z czasem będzie zanikać. Jeśli po upływie 3 miesięcy nie jesteś w pełni usatysfakcjonowana, umów się na sesję poprawkową.
Trwałość makijażu permanentnego zależy od kilku czynników.
Zmiana koloru może być spowodowana niewłaściwym wykonaniem zabiegu. Główną przyczyną jest głębokość pigmentacji – zbyt płytko wprowadzony pigment z czasem zaczyna się wytrącać, przez co efekt rozświetlenia traci na intensywności. Winowajcą jest naturalny proces łuszczenia się skóry, który powoduje, że pigment jest usuwany znacznie szybciej niż zwykle. Inną przyczyną blednięcia makijażu permanentnego są pigmenty używane podczas zabiegu. Jasne kolory pigmentów zazwyczaj nie są zbyt trwałe i mogą szybko wyblaknąć, zwłaszcza jeśli są nakładane przez niedoświadczona linergistkę.
Do przyczyn blednięcia makijażu permanentnego należy zaliczyć niewłaściwe przygotowanie do zabiegu i jego wykonanie.
– Odpowiednie przygotowanie skóry, np. usuwanie makijażu delikatnymi produktami, bez ostrego pocierania
– W mikropigmentacji zbyt szybkie wprowadzenie koloru lub niewprawna ręka może spowodować przedwczesne wytrącenie pigmentu i wyblaknięcie makijażu permanentnego.
Typ skóry a blednięcie makijażu permanentnego
Osoby o suchej skórze zazwyczaj potrzebują mniej sesji poprawek niż osoby o skórze tłustej, którzy mogą doświadczyć szybszego zanikania pigmentu, zwłaszcza na brwiach i powiekach. Wynika to z faktu, że skóra sucha ma mniej sebum, czyli tłustej substancji wydzielanej przez gruczoły łojowe.
Wpływ pielęgnacji na blednięcie makijażu permanentnego .
Po mikropigmentacji skóra wymaga specjalnej pielęgnacji przez około tydzień. Aby zapewnić najlepsze rezultaty, zaleca się unikanie słońca i solarium, rezygnację z wizyt na basenie i w saunie, rezygnację z peelingów chemicznych oraz stosowanie się do pozostałych zaleceń linergistki. Równie ważne jest powstrzymanie się od zrywania strupków, które tworzą się w pierwszych dniach po zabiegu. Jeśli nie zastosujesz się do zaleceń specjalisty wykonującego zabieg, możesz narazić się na ryzyko zarówno wyblaknięcia makijażu permanentnego, jak i powstania blizn.
Pozostałe przyczyny blednięcia makijażu permanentnego
Innymi czynnikami, które mogą przyczynić się do blednięcia makijażu permanentnego są trwające lub przebyte choroby, które wpływają na strukturę skóry i powodują utratę jej jędrności i elastyczności. Produkty przyjmowane na inne schorzenia, takie jak leki i suplementy zawierające żelazo, mogą mieć bezpośredni wpływ na trwałość zabiegów mikropigmentacji. Warto również zauważyć, że w niektórych przypadkach przyczyna blednięcia makijażu permanentnego może nie być do końca znana. Na przykład indywidualne uwarunkowania organizmu mogą powodować ten problem. Nawet dobrze wykonany zabieg i zastosowanie wysokiej jakości pigmentu nie uchroni w takich sytuacjach koloru przed wyblaknięciem.