Makijaż permanentny: co warto wiedzieć

Makijaż permanentny: warto wiedzieć

Makijaż permanentny to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością i jest coraz częściej wykonywany. Pomimo tego jednak wiele osób nie posiada wystarczających informacji na temat tego zabiegu. Warto to zmienić, bo pozwoli to uniknąć przykrych rozczarowań, gdy makijaż nie spełnia oczekiwań pod względem wyglądu lub nie utrzymuje się tak długo, jak się spodziewano.

 Makijaż permanentny – co musisz wiedzieć

Przed poddaniem się temu zabiegowi i wydaniem na niego pieniędzy, pacjenci powinni być świadomi, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Aby użyć barwnika, lingeristka wprowadza igłę do skóry. Procedura jest podobna do tej stosowanej w tatuażu. Lekki dyskomfort jest częstym efektem ubocznym zabiegu, chociaż przed i w trakcie zabiegu podawane jest znieczulenie, aby zminimalizować ten dyskomfort.

Po zabiegu może pojawić się obrzęk warg lub powieki, który zwykle staje się zauważalny na drugi dzień. Lepiej dowiedzieć się o tym wcześniej, aby nie być przerażonym swoim wyglądem. Dodatkowo na początku makijaż wydaje się mocno wyrazisty, ale po kilku dniach stosowania rozjaśnia się, a pożądany efekt staje się widoczny.

Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?

Długotrwałość efektu makijażu permanentnego zależy od wielu czynników, w tym od jakości barwników i tego, jak głęboko są one wprowadzone. Rodzaj skóry również wpływa na trwałość.  U osób z tłustą, łuszczącą się lub młodą skórą makijaż utrzyma się krócej niż u osób ze starszą i bardziej suchą skórą. Dodatkowo warto wiedzieć, że pigment może nierównomiernie blaknąć, co wymaga odświeżenia makijażu i ponownego dodania koloru w “puste” miejsca średnio co rok. Są to ważne informacje dotyczące makijażu permanentnego, które należy znać przed wykonaniem zabiegu, aby można było podjąć świadomą decyzję.

Powszechne mity na temat makijażu permanentnego

Istnieją pewne błędne przekonania na temat makijażu permanentnego, które mogą zniechęcić niektóre osoby do jego wykonania. Na przykład taki, że osoby o wrażliwej skórze nie powinny wykonywać tego zabiegu. Jest dokładnie odwrotnie, makijaż permanentny często stosowany jest jako alternatywa dla klasycznego makijażu u osób, które zmagają się z podrażnieniem skóry przez kosmetyki lub u osób, które mają częste zapalenie spojówek. Makijaż permanentny z użyciem atestowanych barwników zapobiega reakcjom alergicznym i innym niepożądanym zjawiskom. W efekcie wiele osób stosuje tylko ten typ makijażu.

Przeczytaj również  Jakie czynniki wpływają na kolor makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny nie jest substytutem makijażu.

Niektóre osoby uważają, że makijaż permanentny uchroni je przed koniecznością porannego malowania. Nie jest to jednak prawda. Należy jednak pamiętać, że w celu uzyskania naturalnego wyglądu, lingeristki zalecają stosowanie delikatnego makijażu. W przeciwnym razie kontrast może być zbyt silny, a makijaż wyglądać nienaturalnie. Na co dzień oczywiście wystarczy subtelny eyeliner, cień do powiek podkreślający brwi, czy delikatny kolor na ustach. Na wieczór warto zastosować klasyczne kosmetyki, które spotęgują efekt.